Jeff Sanders

6 – 7 kwiecień 2024

Po raz kolejny spotkamy się z Jeffem w WRTC Furioso i będziemy mogli czerpać z jego wiedzy i doświadczenia.
Uczestnictwo w klinice prowadzonej przez Jeffa, jest jak podróż z koniem na jeździecki uniwersytet. Jeff jest zagorzałym orędownikiem klasycznej tradycji Vaquero, która opiera się na finezji, szacunku i empatii dla konia, oraz na budowaniu solidnych podstaw umożliwiających niesamowitą lekkość i komunikację między koniem a jeźdźcem. Zasady Vaquero są bardziej zbliżone do klasycznego ujeżdżenia niż do nowoczesnego westernu.
Wydarzenie odpowiednie jest dla wszystkich jeźdźców, bez względu na uprawianą dyscyplinę jeździectwa, styl jazdy czy rasę posiadanego konia.
Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą z budować harmonijne partnerstwo z koniem, doskonalić relacje, dosiad i lekkość stosowanych pomocy.
Ramowy plan szkolenia obejmuje pracę z siodła (sobota-niedziela), szczegóły do ustalenia na miejscu, na podstawie indywidualnych potrzeb i oczekiwań uczestników.
W programie między innymi: elementy tradycyjnej szkoły Vaquero, jazda na bosalu (opcjonalnie), dopasowanie kiełzna, prawidłowa postawa/dosiad zgodne z biomechaniką ruchu konia i jeźdźca.
Zajęcia praktyczne odbywają się dwa razy dziennie (rano i po południu) po ok. 1,5 godziny na sesję. Praca w mniejszych grupach (do 6 osób); maksymalna łączna liczba uczestników szkolenia z końmi – 12 par.
SZKOLENIE W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ – BEZ UDZIAŁU TŁUMACZA
O PROWADZĄCYM I STYLU VAQUERO
Jeff jest przedstawicielem szóstego pokolenia kalifornijskiej rodziny o bogatych tradycjach jeździeckich, sięgających 1854 roku. Z końmi związany jest przez całe życie – od wczesnego dzieciństwa pracował na ranczo a w pierwszych zawodach reiningowych wystartował jako sześciolatek! Do dziś pozostaje wierny tradycji starych hiszpańskich jeźdźców z Kalifornii i spuściźnie, którą pozostawili po sobie. Zrodzony z tradycji jeździectwa militarnego Hiszpanii styl Vaquero został stworzony głównie do pracy ranczerskiej z bydłem w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Aby prześledzić jeździectwo kalifornijskie Vaquero, jakie znamy dzisiaj, musimy cofnąć się do średniowiecznej Europy.
Konie używane do celów militarnych w średniowiecznej i renesansowej Europie były doskonale wyszkolonymi „atletami” bojowymi. Musiały być tak utalentowane i wyszkolone jak ich jeźdźcy, inaczej koń razem z jeźdźcem łatwo zginęliby w bitwie. Dawni rycerze byli odpowiednikiem dzisiejszych Sił Specjalnych.
Czy nam się to podoba, czy nie, walki byków miały również istotny wpływ na jeździectwo w starym kalifornijskim stylu Vaquero. Walki byków były traktowane jako trening do wojny, a Hiszpanie przenieśli wszystkie te praktyki do Nowego Świata.
Konie kalifornijskie w przeszłości posiadały wszystkie defensywne i ofensywne umiejętności ruchu, charakterystyczne dla koni bojowych i/lub używanych do walk byków. Są to te same umiejętności, o których czytamy w dziełach dawnych mistrzów jeździectwa militarnego. Kiedy Hiszpanie podbili Amerykę przywieźli ze sobą wiedzę, umiejętności, konie, sprzęt i broń z Hiszpanii. Wszystkie te rzeczy zostały oczywiście dostosowane do wyjątkowej sytuacji w Kalifornii i przekształciły się w coś wyjątkowego, ale korzenie tego nurtu tkwią w starej hiszpańskiej jeździe militarnej.
Więcej informacji tutaj:
Podczas szkolenia można robić zdjęcia, uprasza się o nienagrywanie filmów w celu publicznego rozpowszechniania (w mediach społecznościowych itp.). Dopuszcza się filmowanie na użytek własny.

Pozostałe informacje na temat szkolenia  /informacje organizacyjne, rezerwacje, koszty/ – WRTC Furioso

Serdecznie zapraszamy!!!

Organizator: Furioso, Kadra Kleszcza