Polska Szkoła Jazdy
1 – 3 marzec 2024
8 – 10 marzec 2024
Po raz kolejny zapraszamy na szkolenie jeździeckie prowadzone przez Aleksandra Jarmułę w WRTC Furioso w Starych Żukowicach k. Tarnowa. Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkich jeźdźców – nie tylko pasjonatów historii i rekonstruktorów. Na czas szkolenia udostępnimy uczestnikom nasze konie, można również przyjechać z własnym wierzchowcem. Dobra zabawa gwarantowana bez względu na styl, w jakim jeździsz!
TEMATYKA SZKOLENIA:
Co o koniu trzeba wiedzieć? Godność końską jak rozumieć? Jak na koniu siedzieć?
Szkolenie zostało przygotowane z wykorzystaniem XVII wiecznych tekstów Krzysztofa Pieniążka czy Krzysztofa Dorohostajskiego, opisujących metody pracy z koniem, przygotowujące go do służby w wojsku – najczęściej husarii.
Dowiemy się, jak szkolili konie nasi przodkowie i dlaczego dzięki tym metodom polska jazda była najlepsza w Europie.
Podczas szkolenia będziemy uczyć się jak nadać harmonii i finezji w komunikacji jeździec – koń, oraz jak używać coraz subtelniejszych pomocy jeździeckich. Przy pomocy ćwiczeń z siodła będziemy pracować nad polepszeniem swojego dosiadu, stosując lepszą równowagę dla skuteczniejszej i bardziej precyzyjnej komunikacji z koniem
Odtworzymy XVII wieczne sposoby „szlachetnego koniem powodowania” i układy typowe dla ćwiczeń dla jazdy polskiej sprzed niemal 400 lat.
A ponad to – dowiemy się czym były redopie i repellony? Jakie są sposoby kłusania, czwałania i zadzierżywania konia? Co to jest jarczak i rohatyna? Na czm polega ganianie do pierścienia? Co łączy husarza z kowbojem? Oraz całej masy innych inspirujących ciekawostek.
PRZEWIDYWANY PROGRAM SZKOLENIA
1.03.2024 // 8.03.2024 (piątek)
– od 17:00: przyjazd uczestników i koni, zakwaterowanie, kwestie organizacyjne
– 19:00 kolacja i wprowadzenie, poznanie uczestników, podział na grupy, część teoretyczna,
2 – 3.03.2024 // 9 – 10.03.2024 (sobota-niedziela) zajęcia praktyczne na koniach w mniejszych grupach – 3 x 1,5-2h
NOWOŚĆ – po obiedzie w niedzielę wyjazd wszystkich uczestników, sprawdzenie nabytych umiejętności – musztra grupy i oficjalne zakończenie szkolenia.
W zależności od pogody, zajęcia będą odbywały się na odkrytej ujeżdżalni lub na hali.
Jako jeździec może wziąć udział w szkoleniu osoba pełnoletnia lub młodzież po ukończeniu 14 r.ż. – obowiązkowy kask! – za pisemną zgoda rodziców.
Konie prywatne, przyjeżdżające na szkolenie, muszą być zdrowe fizycznie, w odpowiedniej kondycji ciała (w tym kopyt), posiadać ważny paszport z aktualnymi szczepieniami obowiązkowymi (grypa+tężec; HPV mile widziane) i mieć dopasowany sprzęt.
O PROWADZĄCYM – ALEKSANDER JARMUŁA:
Prekursor jazdy konnej w stylu western oraz konkurencji Working Equitation i TREC w Polsce.
Mistrz i Mentor dla wszystkich zawodników i miłośników reiningu. Wielokrotny Mistrz Polski w konkurencjach w stylu western, dwukrotny zwycięzca Pucharu Europy Centralnej w reiningu , finalista Pucharu Świata w Oklahoma City, członek Kadry Narodowej PZJ na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w latach 2004- 2014 reprezentant Polski na wielu międzynarodowych zawodach w konkurencji reining.
Założyciel Polskiej Szkoły Jazdy Aleksandra Jarmuły Equus Polonus, propagującej jeździectwo zgodnie z historycznymi przekazami tyczącymi się przygotowania koni polskiej husarii. Na licznych pokazach chorągwi husarskich prezentuje konie wyszkolone wg zasad Polskiej Szkoły Jazdy. W 2016 roku miał honor gościć w Wiedniu na 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej na pokazach Husarii na wzgórzu Kalenberg, prowadził jako buńczuczny grupę rekonstruktorów husarii w trakcie defilady stulecia. Członek Polskiej Ligi Husarskiej.
O koniach wie prawie wszystko, kocha je miłością chyba wzajemną, bo nawet te zmęczone ciężkim treningiem nie odstępują go na krok.
Kasztelan Żukowicki – gospodarz WRTC Furioso, trener, sędzia, hodowca, gitarzysta, dusza towarzystwa – krótko mówiąc – człowiek orkiestra
Pozostałe informacje na temat szkolenia /informacje organizacyjne, rezerwacje, koszty/ WRTC Furioso /grupa 1/ ; WRTC Furioso /grupa 2/
Serdecznie zapraszamy!
Organizator: Furioso, Kadra Kleszcza